Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΝΕΟΥ ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ, ΥΠΈΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟΤΡΑΧΗΛΟ ΠΙΕΡΙΚΟ ΚΑΤΩ ΑΓΙΑΝΝΗ ΜΕ ΣΚΟΡ 2-1 ΚΑΙ ΑΤΕΝΙΖΕΙ ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ - Αποτελέσματα - Βαθμολογία - Επόμενη αγωνιστική.

Ο Εθνικός σήμερα είχε και αγωνιστικότητα, αλλά και ουσία.Πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του με σκόρ 2-1 επι του Πιερικού Κάτω Αγιάννη.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Εθνικού μπήκε δυνατά στο παιγνίδι, είχε την ...
κυκλοφορία της μπάλας, όμως σε αδράνεια της άμυνας ο αμυντικός της ομάδος Γρ.Μυστακίδης υπέπεσε σε πέναλτυ, αλλά  ο ποδοσφαιριστής της φιλοξενούμενης ομάδος που εκτέλεσε το πέναλτυ, σούταρε την μπάλα σύριζα έξω απο το δοκάρι του τερματοφύλακα του Εθνικού που έπεσε σωστά στη γωνία του.
Η τοπική ομάδα αφυπνίστηκε κυνήγισε το γκόλ και το πέτυχε στο 20 λεπτό με τον Σωκράτη Νάτσιο με ωραίο σούτ μέσα απο τη μεγάλη περιοχή διαμορφώνοντας το σκόρ σε 1-0.
Και ενώ η τοπική ομάδα είχε τις δύο επομενες κλασικές ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο γκόλ, δέχθηκε την ισοφάριση με  γκόλ μετά απο ένα αδύναμο σούτ που πέρασε δίπλα απο τον τερματοφύλακα Τσαουσίδη και έγινε το 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Εθνικού είχε την πρωτοβουλία του παιγνιδιού και τις ευκαιρίες και τελικά πέτυχε το γκόλ της νίκης  (2-1) στο 85 με κεφαλιά του αειθαλή Σταύρου Τσαουσίδη, μετά απο πολύ ωραία σέντρα του Μιχάλη Γκανάβα.
 ΕΘΝΙΚΟΣ (Γ.ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ):ΤΣΑΟΥΣΙΔΗΣ Γ., ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ, ΚΑΚΑΛΟΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ, ΤΑΚΟΣ, ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΟΠΟΖΙΔΗΣ, ΧΑΤΖΗΚΩΝ/ΝΟΥ (42 ΓΚΑΝΑΒΑΣ), ΤΣΑΟΥΣΙΔΗΣ Σ, ΝΑΤΣΙΟΣ (80 ΣΑΦΕΤΗΣ), ΣΚΟΥΡΤΙ ( 46 ΜΑΧΑΙΡΙΔΗΣ),

Β΄ ΕΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ: Αποτελέσματα 20ης-Βαθμολογία-Επόμενη 21η αγωνιστική